Skip to content ↓

Clubs and Activities

Extra Curricular Clubs at St Martin's School 2018-19
Daily        
         
Time Venue Club Intended Audience Staff
13:30-14:10pm S003 SEND social club All years CWI
         
Monday        
         
Time Venue Club Intended Audience Staff
11.00am L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13.30pm L103 Social club KS3 and KS4 RNE
1.30-2.00pm C103 Open Art Room All welcome AAS
13:30-14:10pm L101 Computer Club All years JSP
13:30-14:10pm C001 Steel Pans All years RRA
13:30-14:10pm Practice Room Production Singers Invitation only MHA
13:30-14:10pm Sports Hall Basketball Yr 7-8 PHA/RBI
13:30-14:10pm North Gym Boys' Trampolining All boys  DRO/CWI
13:30-14:10pm   Girls' A & B Team Netball Year 7  
13:30-14:10pm MUGA Girls' Football All Years  
3.30-4.30pm Sports Hall Basketball Yr 7-8 PHA/RBI
3.30-4.30pm Field Boys' Recreational football Yr 7-8 DRO/CWI
         
Tuesday        
         
Time Venue Club Intended Audience Staff
13:30-14:10pm C006 Coursework Catch-Up/Revision Year 10 & 11 RRA
13:30-14:10pm C002 Orchestra All welcome - KS3 Miss T Cooper/SBA
13:30-14:10pm C001 Pop Vocal Group All welcome - KS3 Miss S Elliott
1.30-2.00pm C104 Open Art Room All welcome ALE
11.00 am L103 Social club KS3 and KS4 RNE
11:00-11:20am Practice Room Aural Club (Exams) Invitation only Ms T Downs
13.30pm L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13:30-14:10pm L101 Computer Club All years JSP
13:30-14:10pm MUGA Boys' Football Year 7 and 8 PHA/MRE
13:30-14:10pm Sports Hall Boys' Basketball Year 9-13 RDU
13:30-14:10pm   A Team Girls' Netball    
13:30-14:10pm   Girls' Trampolining Yr 9-10  
15:15-17:00pm C002 Production Band Invitation only MHA/RRA/AWI
3.15-4.30pm S009 GCSE Graphics Catch Up Year 10 & 11 GCSE Graphics Students BLE
3.15-4.30pm S009 A Level Graphics Catch Up Year 12 & 13 Product Design Students BLE
3.30-4.30pm Netball Courts Girls' Netball Yr 8-10  
3.30-4.30pm   Girls' Basketball Year 7  
3.30-5.00pm S106 Games Club All years GSM
before school   Boys' Athletics Year 7 and 8  
before school   Mixed Basketball Invitation only  
before school   U14 & U16 Netball Invitation only  
         
Wednesday        
         
Time Venue Club Intended Audience Staff
11.00 am L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13.30pm L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13:30-14:10pm L101 Computer Club All years JSP
13:30-14:10pm C001 String Group All welcome - KS3 (Violin, Viola, Cello) Miss T Cooper/SBA
13:30-14:10pm C002 Jazz Band All welcome - KS3 Mr D Oakley/RRA
13:30-14:10pm C006 AV Tech/Music Tech All welcome - KS3 TMO/AWI
13:30-14:10pm MUGA Boys' Football Year 7 PH/DRO
13:30-14:10pm South Gym Boys' Indoor Athletics Year 7-8 RBI/RDU
13:30-14:10pm North Gym Boys' Table Tennis Year 7-8 TGA
13:30-14:10pm   Girls' Basketball Yr 9-11  
13:30-14:10pm   Girls' Trampolining Year 7  
15:15-17:00pm Drama Space Production Singers Invitation only MHA
3.15-4.30pm C103 Art catch-up GCSE & A-level AAS
3.30-4.30pm MUGA Boys' Football Yr 9-10 DRO/CWI
3.30-4.30pm Field Boys' Rugby Yr 7-8 PHA/CWI
3.30-4.30pm   Girls' Basketball Team Yr 9-11  
before school   Boys' Basketball Year 7-8  
before school   Mixed Badminton Year 7 invitation only  
         
Thursday        
         
Time Venue Club Intended Audience Staff
1.30-2.00pm C101 Open Art Room All welcome LST
11.00 am L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13.30-14.00pm S208 Board Game Club Year 7 and 8 CHE
13.30pm L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13:30-14:10pm L101 Computer Club All years JSP
13:30-14:10pm C001 Ukulele Group All welcome - KS3 AWI
13:30-14:10pm C002 Guitar Club All welcome - KS3 Mr R Stokkereit
13:30-14:10pm C006 Coursework Catch-Up/Revision Year 10 & 11 RRA
13:30-14:10pm South Gym Boys' Basketball Yr 7-8 MRE/PHA
13:30-14:10pm MUGA Boys' Football Yr 9-11 TGA
13:30-14:10pm   Girls' Basketball Team Yrs 7-8  
13:30-14:10pm   Girls' Trampolining Year 8  
3.15-4.15pm N201 French speaking club Y10,11,13 LGI
3.15-4.30pm C102 Yr 11 Art catch-up/improvements Yr 11  HLE
3.15-4.30pm C102 Alevel Art/Photography open house Yr 12-13 HLE
3.15-4.30pm C101 & C102 Art catch-up GCSE & A-level LST & HLE
3.30-4.30pm MUGA Boys' Football Yr 7-8 RBI
3.30-4.30pm Field Boys' Rugby Year 7 PHA/CWI
3.30-4.30pm Field Boys' Rugby Yr 9-10 MRE/RDU
3.30-4.30pm S001 Yr 11 GCSE Theory Session Yr 11  TGA
3.30-4.30pm MUGA Girls' Football Year 7  
3.30-4.30pm   Girls' Basketball Team Yr 8-9  
3.30-4.30pm   Girls' Dance Yr 7-8  
3:15-5:00pm C006 Coursework Catch-Up/Revision Year 10 & 11 RRA/TMO
before school   Mixed Indoor Athletics Year 7 invitation only  
         
Friday        
         
Time Venue Club Intended Audience Staff
1.30pm C003/4 Drama Club Year 7 and 8 PCH / LWI
11.00 am L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13.30pm L103 Social club KS3 and KS4 RNE
13:30-14:10pm L101 Computer Club All years JSP
13:30-14:10pm C002 Advanced Vocal All able singers KS3/4/5 MHA/RRA/AWI
13:30-14:10pm C006 Percussion/Drum Club All welcome - KS3 Mr S Leggett
13:30-14:10pm MUGA Boys' Football Yr 8-9 RBI/MRE
13:30-14:10pm South Gym Boys' Basketball Yr 9-11 TGA/DRO
13:30-14:10pm Sports Hall Boys' Badminton All years LSW
13:30-14:10pm S001 A Level Theory Session   PHA
13:30-14:10pm   Girls' Badminton All Years  
3.30-4.30pm Field X-Country All Years MRE/RDU
3.30-4.30pm MUGA Boys' Football Yr 11-13 SSH
3.30-4.30pm   Girls' Football Matches    
3.30-4.30pm   Girls' Cross Country    
3.30-4.30pm   U14 and U16 Essex Cup Netball    
before school   Mixed Basketball Year 8 invitation only  
1.30-2.00pm C102 Open Art Room All welcome HLE
1.30pm C005 Drama Master Class Year 9 LBA
1.30pm C102 Art Club open house All years HLE