Skip to content ↓

Clubs and Activities for 2017-2018

Time Venue Club Intented Audience Staff
         
Daily        
         
8.00-8.30am N004 Breakfast Club Students with SEND Yr 7-13 SENDCO & LSA
1.30pm N005 SEND Social Club Year 7-11 CWI/ANE
         
Monday        
         
1.30pm C002 Steel Pans All Year Groups RRA
1.30pm C001 Music Tech Club All Year Groups NPA
1.30pm S013, S006 Food NEA club Year 11 Food pupils  SMO
1.30pm C014 Year 10 Catch Up Year 10 ALE
1.30pm L101 Lunch computer club Yr 7-13 JSP
1.30pm L103 Chess All year groups RNE
         
Tuesday        
         
1.30pm L101 Lunch computer club Yr 7-13 JSP
1.30pm L103 Chess All year groups RNE
1.30pm C002 Orchestra All Year Groups KDE
1.30pm C006 GCSE & A Level Intervention Year 11 NPA & TMO
3.30pm - 5.00pm S106 Games Club all welcome GSM
3.15pm C002 Production Band Invitation Only KDE
3.30pm-5.30pm S006 Food Practical club Year 9,10,11 named pupils SMO
         
Tuesday - Week A        
         
3.20pm-4.20pm N105 Science Club  Year 8 and 9 AOW/MSD
         
Tuesday - Week B        
         
3.20pm-4.20pm S104 Science Club  Year 7 SFR/CFR
         
Tuesday (starting from after half term)        
         
3.20pm-4.15pm S104 Science club Year 8 and 9 AOW
         
Wednesday        
         
1.30pm S006 Food Practical club Year 9,10,11 named pupils SMO
1.30pm L101 Lunch computer club Yr 7-13 JSP
1.30pm L103 Chess All year groups RNE
1.30pm C015 Year 11 Catch Up Year 11 ALE
1.30pm C001 Woodwind/Jazz Group All Year Groups DOA
1.30pm C002 Production Band Invitation Only RRA/KDE
1.30pm C006 String Group All Year Groups TCO
3.15pm C002 Production Band Invitation Only KDE
3.30pm North Hall Tap dance year 7s ADE
3.30pm S113, 2114 + S115 Yr 11 GCSE Maths Revision Year 11  SRU, ESN + TKE
         
Thursday        
         
1.30pm C001 Fret Club All Year Groups NPA
1.30pm C002 Junoir Choir Years 7 - 9 KDE
1.30pm C006 Guitar Club All Year Groups RST
1.30pm Drama Space Audio Visual Tech Club All Year Groups TMO
1.30pm L101 Lunch computer club Yr 7-13 JSP
1.30pm L103 Chess All year groups RNE
3.30pm N107 (starts after Oct half term, dates to be confirmed) Mandarin Yr 7-13 IME
         
Friday        
         
1.30pm C001 Percussion Club All Year Groups SLE
1.30pm C002 Advance Vocal Ensemble Year 10 - 13 KDE/NPA/RRA
1.30pm C006 Advance Guitar Club Must be grade 4 or higher RST
1.30pm S006 Food Practical club Year 9,10,11 named pupils SMO
1.30pm L101 Lunch computer club Yr 7-13 JSP
1.30pm L103 Chess All year groups RNE
1.40pm C003 Drama Master Class Year 9  LBA